Danas pričamo o jednom od najčešćih strahova današnjice koji je ponekad teže uočljiv jer obično vreba iza nekog drugog straha, onog koji brže primetimo. Strah od gubitka novca je odraz nepoverenja u sebe i svoje sposobnosti.
Svi bismo voleli potpisanu garanciju da ćemo do kraja života živeti srećno, zadovoljno i sigurno, da će uvek biti zdravlja, sreće, ljubavi, blagostanja – i novca! Ali nigde je ne možemo dobiti jer je život pun neočekivanih obrta i svakome od nas se može desiti situacija koja će nam promeniti život iz korena. Da, baš svakome, pa i onima koji imaju mnogo novca.
Ove reči nisu preterano utešne, znamo. I ne treba da budu. Treba da doprinesu prihvatanju da sve teče i sve se menja, pa tako i naš odnos prema novcu. Bilo bi predivno dobiti tu pečatiranu garanciju koja će nam osigurati dovoljnu količinu novca do sudnjeg dana, ali ne možemo da je imamo, što znači da i ne moramo. I upravo ta spoznaja može biti najkorisnija prilikom rešavanja ovog straha.
Verovatno je gotovo svako od nas, bar jednom, imao u glavi neka od ovih pitanja:
A šta ako ne? I šta ako se ponovo snađete? Ili shvatite da ste se bez razloga plašili?
Samo jedno je (skoro pa) sigurno – ako smo ikada imali sposobnost da zaradimo novac na bilo koji način, imaćemo je opet. Posebno ako bi proradio instinkt preživljavanja koji kaže: ,,Izađi i (iz)bori se!“
Novac je samo sredstvo. Nije ni dobar ni loš, samo je tu kao deo ovog materijalnog sveta i našeg odnosa sa sobom. Čak i na Balkanu (jer ima onih koji će se žaliti da je ovde nemoguće zaraditi novac i da su svi strahovi opravdani). Isto tako, ima i onih koji će im ličnim primerom pokazati da i te kako greše.
Odnos prema novcu je kompleksan, ali u velikoj meri određuje našu finansijsku situaciju. Ako živimo u konstantnom strahu da ćemo jednom ostati bez novca, to znači da sumnjamo u sebe i svoje sposobnosti da ga (opet) zaradimo. Ova vrsta straha se može desiti svakome, ali češća je kod onih koji su inače skloni preteranom (nezdravom) razmišljanju, tzv. overthinking-u, kao i kod onih koji su već navikli na lagodan život.
Misli da će ostati bez novca se javljaju iz straha od gubitka svih benefita koje trenutno imaju. Osoba postaje nervozna, često razmišlja o tome koji bi mogao biti sledeći korak (zaštite), kako da se dodatno obezbedi itd. Nastavlja da živi i radi, ali dani su praćeni stresom, teskobom, nemirom i sumnjom.
Korisno je znati da ovaj tip anksioznosti vrlo retko prestaje sam od sebe, te je uvek preporuka da osoba potraži stručnu podršku kako bi se otkrila i eliminisala nekorisna uverenja i nastavio život u kojem se ne ugrožava zdravlje. Neprestana briga o budućnosti i novcu obično donosi nemir i stres koji ne mora biti vidljiv spolja, ali značajno utiče na unutrašnje stanje.
Korisno je i upitati se šta zaista dobijamo tom preteranom strepnjom, posebno ako nije realna i ako ne postoje nikakvi objektivni dokazi da će se sve to stvarno desiti. A ako se desi – podsetiti se da smo sposobni ponovo da zaradimo novac, na isti ili drugačiji način, ali sa mnogo više znanja i iskustva.
Šta ako prođu godine i shvatite da ste se pola života plašili bez razloga?
❗ Napomena: Ovaj članak je informativnog karaktera i ne zamenjuje rad na sebi niti rad sa stručnjakom. Ukoliko imate dodatna pitanja ili želite da radite na ovoj temi, potražite stručnjaka na našem sajtu i kontaktirajte onoga ko vas privuče.
Referenca:
Racionalna psihologija