Psihoterapija je opšti pojam za proces promene koji se odvija kroz dijalog edukovanog terapeuta i klijenta. Ona je način da dublje upoznate sebe i povežete se sa sobom, saznate više o svojim mislima i emocijama, da razumete uzroke vaših problema, a zatim sačinite strategije prevazilaženja tih problema.
Ciljevi psihoterapije mogu biti različiti, od podrške u prevazilaženju trenutnih problema u oblasti psihičkog života (npr. povećanje motivacije, upravljanje stresom), preko lečenja ozbiljnijih psihičkih problema (npr. fobije, depresija, panični napadi, nesanica...)
Takođe, psihoterapiju mogu da odaberu i osobe kojima nije dijagnostikovan psihijatrijski poremećaj, jer ona je fantastičan način ličnog rasta i otključavanja potencijala, stoga koristi od psihoterapije može imati svako. Ona ima svoje mesto i u rešavanju partnerskih ili porodičnih problema, može biti odličan način prevladavanja stresova kojima smo svakodnevno izloženi, pomoću psihoterapije možemo lakše prihvatiti i izaći na kraj sa velikim gubicima, ali i hroničnim, fizičkim zdravstvenim problemima poput dijabetesa.
Psihoterapijski pravci
- Geštalt
- Kognitivno-bihejvioralna terapija
- Sistemska porodična
- Integrativna
- Realitetna
- Transakciona analiza
- EMDR
Terapijski modaliteti
- Psihoanaliza
- Humanistički pravci
- Bihejvioralna terapija
- REBT i KBT
- Sistemska porodična terapija
- Konstruktivistički pravci
- Ostali pravci u psihoterapiji
Psihoterapijske pristupe možemo da svrstamo u pet kategorija:
- Kognitivne terapije,
- Bihejvioralne terapije,
- Psihoanaliza i psihodinamske terapije,
- Humanističke terapije i
- Integrativne ili holističke terapije.
Vrste psihoterapije
- Individualna
- Grupna
- Bračna odnosno terapja parova
- Porodična
- Dečija psihoterapija
- Institucionalna
- Kućna
Psihoterapija se može odvijati uživo, preko telefona i online (preko interneta, video poziv).
Neke od zastupljenijih terapijskih škola su:
- Kognitivno-bihejvioralna terapija (KBT) je vrsta psihoterapije koja vam pomaže da prepoznate negativna, iracionalna uverenja i zamenite ih pozitivnim, što najčešće dovodi do redukcije simptoma. KBT je danas najzastupljenija vrsta psihoterapije. Najščešće se radi o strukturisanoj vrsti terapije usmerenoj ka specifičnom cilju i sa unapred definisanim brojem terapijskih seansi.
- Interpersonalna terapija se fokusira na trenutne odnose s drugim ljudima sa ciljem da se poboljšaju interpersonalne veštine.
- Dijalektički – bihejvioralna terapija je specifičan tip kognitivne bihejvioralne terapije koja obuhvata edukativne module o prepoznavanju i upravljanju emocijama, kao i učenje metoda relaksacije; ova vrsta terapije razvijena je posebno za terapiju graničnog poremećaja ličnosti.
- Konstruktivistička terapija nastoji da probleme sagledava kroz tačku gledišta klijentovog sistema značenja i da kroz terapijski odnos stvori nove načine sagledavanja sveta.
- Narativna terapija je vid psihoterapije utemeljen na principima socijalnog konstrukcionizma i fokusira se na lične narative, „priče“ o sebi i drugima koje oblikuju klijentov pogled na svet; narativna terapija pripada porodici konstruktivističkih psihoterapija.
- Porodična terapija pomaže pojedincu da razume porodične odnose i nudi tehnike pomoću kojih se oni mogu unaprediti.
- Psihoanaliza predstavlja najstariji i najpoznatiji psihoterapijski modalitet u kom terapeut nastoji da pomogne klijentu da stekne uvid u kompleksne, nesvesne psihičke mehanizme koji su odgovorni za klijentove simptome.
- Art terapija je način da se problemi izraze na kreativan način, kroz crtanje, slikanje, vajanje, poeziju, prozu ili neki drugi način umetničkog izraza.
- Plej terapija koristi različite tehnike da kroz igru podstakne decu da izraze svoje emocije i osećanja, onda kada to nisu u mogućnosti da urade rečima.
Trenutno nedostupno. U pripremi...
U međuvremenu, potražite relevantan sadržaj na našoj instagram stranici radnasebi.official
Trenutno nedostupno. U pripremi...
U međuvremenu, potražite relevantan sadržaj na našoj instagram stranici radnasebi.official
Trenutno nedostupno. U pripremi...
U međuvremenu, potražite relevantan sadržaj na našoj instagram stranici radnasebi.official