Hipnoterapija je kombinacija hipnoze i psihoterapije koja koristi moć pozitivnih sugestija specijalno kreiranih za tu osobu u cilju promene u podsvesti, pa tako deluje i na misli, osećanja i ponašanje osobe. Hipnoza je prirodno stanje (često se naziva i alfa stanje zbog elektro-magnetnih moždanih talasa koji se tada javljaju) u koje svako od nas ulazi i iz njega izlazi više puta tokom dana (pre ulaska u san ili neposredno pre potpunog buđenja, tokom vožnje auto-putem, čitanja zanimljive knjige, gledanja filma). To je prijatan osećaj smirenosti i duboke relaksacije.
Kako funkcioniše hipnoterapija?
U stanju hipnoze osoba je 200 puta sugestibilnija, što se koristi za terapiju. Tokom hipnoze osoba je prisutna i sve čuje, dok je aktivnost svesnog uma privremeno suspendovana da bi podsvesni um prihvatio određene sugestije o kojima je unapred dogovoreno sa hipnoterapeutom.
Hipnoterapija mobiliše isceljujuću moć tvog uma i vodi ka eliminisanju emocionalnog ili zdravstvenog problema koji imaš. Mnogi mentalni poremećaji, psihosomatske smetnje i bolesti imaju uzrok u dubokom, podsvesnom umu. Hipnoterapija je neinvazivna, bezbedna, bezbolna i efikasna metoda pomoći i podrške kojom se pronalazi pravi uzrok problema. To je metoda koja nam omogućava da se podsetimo ili ponovo naučimo kako da uspešno rešavamo situacije u kojima se nađemo. Ovom metodom se oslobađamo neadekvatnog ponašanja i reakcije nastale kao posledica traume, stresa ili bilo kog vida šoka.
Istorijat
Hipnozu su upotrebljavali hiljadama godina unazad stari Kelti i Druidi, u staroj Indiji, na Tibetu, u Persiji, Egiptu… Poznati su ,,Hramovi sna” starih Egipćana u kojima su pre nekoliko hiljada godina, za vreme hipnotičkog sna, davane isceljujuće sugestije bolesnicima i onima kojima je pomoć bila potrebna. Hipnoterapija dobija na popularnosti tokom Drugog svetskog rata. Tada su, u nedostatku anestetika, britanski lekari uspešno koristili hipnozu za vreme operativnih zahvata.
Posle mnogo dogmi, skepsi, mitova, strahova, polemika, ali i naučnih ispitivanja fenomena hipnoze, 1955. Britansko lekarsko društvo usvaja hipnozu kao zvanični medicinski metod u lečenju, a 1958. godine to čini i Američko lekarsko društvo. Godine 1961. Američko udruženje psihijatara usvaja hipnozu kao zvanični metod psihijatrijskog lečenja, a godinu dana kasnije Američko udruženje psihologa formira odeljenje za proučavanje hipnoze kao terapijskog metoda.
Ocem moderne hipnoterapije smatra se Milton Erikson, kao jedan od najpoznatijih američkih psihijatara i psihologa 20. veka.
Hipnoterapija ti pomaže da:
Dodaj komentar